Doktor Hasta mı Olur Yahu? Heh heh!

Hekimlik sanatının en büyük problemlerinden biri, şüphe yok ki “istirahat raporları”. Hasta muayenesinin tartışmasız bir parçası olan istirahat raporları, ülkemizde “anlam kayması”na uğrayan kavramlardan sadece biri. Okuluna gitmek istemeyen, izinli olarak geldiği askerlik görevine bir süre daha ara vermek isteyen, tatilini uzatmak isteyen, canı sıkılan, morali bozulan, iş yerini sevmeyen, işverenine kızan vs. bir şekilde “çalışmaktan yırtmak” isteyen güruhun “tercih seçenekleri” arasında bu raporlar ön sırada yerini alıyor. Kah bir acil servisin muayene alanında, kah bir aile hekiminin karşısında; yüzünden kan damlarken, taş sıksa suyunu çıkaracak insanlarca sergilenen “Ama bu halimle de işe gidemem hocam” tarzı emrivakilerden, “Bu halimle sizce işe gidebilir miyim?” tarzı retorik sorulara uzanan eğride çeşitli diyaloglara ve zaman zaman parmak ısırtan oyunculukların görülebildiği dikkat çekici role-play‘lere rastlamak vaka-yı adiyeden. Elbette yine ülkemize has problemlerden “sağlık çalışanına şiddet” de, konuşarak anlaşma yetisi kazanamamış insanların hekimlerden rapor isterken başvurduğu yöntemlerin sonuncusu. Az sonra hastasının ameliyatına girecek hekime saldırmakta bir saçmalık görmeyenlerin, zaten “kelle koltukta” çalışan sağlık personelini kendisine rapor vermeye zorlamak için şiddet uygulamayı bir seçenek olarak görmelerine şaşırmamak lazım belki de.

Bu problem üç aşağı beş yukarı her ülkede olacak ki; Acil Tıp doktoru Dr. Choo, Twitter’da dikkat çekici bir paylaşım yapmış:

Türkçesi şöyle:

Dr. Choo’nun Tweet’ine onlarca cevap gelmiş. MS atağından, MI geçirirken Heparin infüzyonuyla hasta bakmaya devam edenine; doğum yapmadan bir kaç saat önce icap nöbetine geleninden, Dang humması geçirenine kadar; hekimlerin nasıl kendi canlarını hiçe sayarak çalıştıklarını gösteren onlarca cevap. Elbette, bunun aslında ne kadar sağlıksız bir düşünce tarzı olduğunu söyleyenler de olmuş:

Türkçe versiyonuna gelen cevaplar da farklı değil (Bazılarını yazının sonuna ekledik.).

Konuyla ilgili, Birleşik Krallık’ta bir hastanenin finans bölümü eski çalışanından gelen istatistikler de; beklediğimiz gibi, hekimlerin ve diğer sağlık personelinin istirahat raporu alma ve annelik iznine ayrılma konusunda, hastanenin diğer bölümlerinde çalışanlarına (bile) göre ne kadar geride olduklarını gösteriyor. Genel ortalama ile yeni başlayan hekimler arasında 6 kat fark var!

Sanırız Dr. Choo’nun dikkat çekmeye çalıştığı nokta şu:

  1. Hekimler istirahat raporu gerekse bile, almıyor ve çalışmaya devam ediyorlar.
  2. Hastalar, istirahat raporu istemek konusunda gereğinden daha “istekliler”.

Sizce de öyle değil mi? “Rapor hakkını kullanmak isteyenler”e karşı, kolunda damar yolu ile çalışmayı sürdürenler.

Sonuçta, onlarca kere duyduğumuz gibi: “Doktor Hasta mı Olur Yahu? Heh heh!”

İşte hekimlerimizden gelen cevaplardan bazıları: